Girne, Kuzey Kıbrıs
Sürdürülebilirlikte Yeni Trend İleri Dönüşüm

Sürdürülebilirlikte Yeni Trend İleri Dönüşüm

Yeni bir yaşam tarzına ne dersiniz? Sadeleşmek, atık azaltmak, doğayı her hareketinizle koruyan yeni bir yol edinmek; daha az eşya ama daha fazla zaman, mutluluk ve özgürlük vaad ediyor.

Doğaya dönebilen malzemelerden oluşan az eşyalı sade bir yaşam şekli ile bilinçli bir tüketim anlayışı benimsemek mümkün.

Hepimizin aşina olduğu geri dönüşüm (recycling) kavramı uzun zamandır pek çoğumuzun günlük rutininde yer sahibi edinmiş durumda. Geri dönüşüm, kaynakların tüketime tekrar kazandırılması açısından ne kadar önemli olsa da doğamızı ve geleceğimizi korumak adına daha iyisini yapabiliriz. Nasıl mı? İleri dönüştürerek! 

Geri dönüşüm esasen malzemeyi parçalar ve onu yeni bir şeye dönüştürür. Süreçler boyunca kaynaklar ve enerji kullanılır.

2019 yılında Cambridge Dictionary tarafından yılın kelimesi seçilen ‘upcycling’ yani İleri Dönüşüm; eski veya kullanılmış şeylerden veya atık malzemelerden yeni mobilyalar, nesneler vb. yapma etkinliği olarak tanımlanıyor.

Atığın kaynak olarak ele alındığı üretken bir süreç olan İleri Dönüşüm, enerji açısından daha verimlidir ve malzemeler bozulmaz bunun yerine yeniden kullanılır. Bu işlem ekipmanın ömrünü uzatırken aynı zamanda ona değer ve kalite katar.

Lükste Yeni Zirve: 2021 sürdürülebilirlik yılı!

2020 yılı geri dönüştürülmüş, çevre dostu materyallerin yaşam alanlarımıza girmesi ve yaygınlaşması açısından önemli bir yıl oldu. Mekana sıcaklık ve yaşam katan doğal görünümlü ahşap mobilyalar, hasır sepetler, ikinci el antika kitaplıklar tasarımı farkındalıkla bütünleştiren yepyeni bir anlayış kazandırdı hayatımıza.

Bu yıl ise geri dönüşümün yanı sıra ileri dönüşüm ve kendin yap projeler ev dekorasyon trendlerine damgasını vuran bir konsept olarak karşımıza çıkıyor.

Koltuklarınızı farklı dokularda kumaşlarla kaplamak ya da mobilyalarınızı değiştirmek yerine onları yılın trend renkleri ile boyamak hayal gücünüzle sınırlı olan ileri dönüşüm hareketlerinden sadece birkaçı!

Kullanım ömrünü doldurmuş kırılmış eşyalarınızdan, artık giymediğiniz eski kıyafetlerinize kadar atık olarak düşündüğünüz her eşyaya yeni bir hayat verebilir böylece daha az tüketim ile doğaya verilen zararı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 

Siz de İleri Dönüştürün!

Elinizdeki ne olursa olsun çöpe atmadan önce bir kez daha düşünün. 

Yeni şeyler satın almak yerine onları hali hazırda var olan kaynaklardan oluşturmak hızlı tüketimin ve seri atık oluşumunun da önüne geçecektir.

Atmaya kıyamadığınız eski t-shirtlerden bez çantalar, konserve kutularından saksılar, kahve posasından bitkileriniz için gübre, kavanozlardan kalemlikler, paletlerden yatak, kahve sehpaları ve çiçeklikler yapmak mümkün. Upcycle Turkey ve Upcycle That gibi web siteleri size bu konuda ilham verecek harika fikirlerle dolu, mutlaka bir göz atın!

Küçük adımlarla büyük değişimlere

Yaşam alışkanlıklarımızın aslında ne kadar küçük başlangıçlarla değişebileceği ve bunun doğada ne kadar büyük değişimlere yol açtığını bilmek ve bu basit önerileri adım adım deneyimlemek, gereksiz olan her şeye yeni bakış açısı ile yaklaşabilmek dünyamıza bir hediye; doğanın içinde, kendi döngüsünde var olabilmektir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *