Girne, Kuzey Kıbrıs
Tütsünün Dinginliğini Hayatınıza Dahil Etmenin Yolları

Tütsünün Dinginliğini Hayatınıza Dahil Etmenin Yolları

Tütsü yakma, insanlık tarihinde epey eskilere dayanıyor. İnkalara kadar uzanan kaynaklar, Tütsülerin pek çok seremonide ve o dönemin iyileştirme ritüellerinde kullanıldığına işaret ediyor.

İnsanlar, yerküre ile bağlantılarının çok daha kuvvetli olduğu dönemlerde doğadan nasıl faydalanacakları konusunda güçlü farkındalıklara sahiplerdi. Dolayısıyla tütsü kullanımı, çeşitli kültürlerde, dinlerde ve kadim öğretilerde de kendine yer bulmuştur.

Bu kutsal uygulamanın ruhsal ve iyileştirici geleneklerinin tarihini çözmek, tütsünün farkındalığı, barışı, içsel huzuru ve evrenle derin bir bağlantıyı teşvik etmedeki önemini ortaya koymaktadır.

Eski uygarlıkların pek çok seans ve seremonilerinde kullandıkları tütsüler bedenimiz ve yaşam alanlarımız üzerinde oldukça güçlü ve hızlı bir arındırma özelliğine sahiptir. Kendine özgü muazzam kokularıyla da mekanlarda doğayı çağrıştıran ve huzur veren bir atmosfer yaratırlar. 

İşte bu güzel kokulu dinginliği hayatınıza dahil etmenin 10 yolu!

1. Meditasyon yaparken konsantrasyonunuzu derinleştirin

Fiziksel bedenimiz kadar, zihnimizin ve enerjimizin de durup dinlenmeye ve arınmaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden yaşam alanlarımızda uygulayabileceğimiz günlük rutinler çok önemlidir. Bu anlamda meditasyonu, nefes çalışmalarını ve yogayı artık hayatımızın bir noktasında içeriye davet etmeliyiz.

İşte tüm bu anlarda tütsüsü, uygulama alanımızın enerjisini arındırarak bize kusursuz bir atmosfer yaratıyor. 

Nane, citrus ve zeytin gibi konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olan kokuları tercih edebilirsiniz.

Pişmiş topraktan yapılan bir tütsü kabı içerisinde kuru zeytin dallarını dikkatlice yakın. Çalışmalarınız öncesinde, hem bedeniniz çevresinde hem de çalışma alanınızda dumanı gezdirmek ve pratiğimiz süresince havaya karışmasını sağlamak harika bir deneyim olacaktır. 

Arınan enerjiniz ve yüksek titreşimli auranız; gün içerisinde odağınızın daha derin, kalbinizle bağlantınızın daha kuvvetli ve sinir sisteminizin daha hazır olmasına yardımcı olacaktır.

2. Negatif enerjiden kurtulun

Ne zaman bir projeye başlayacaksanız, bir ritüel gerçekleştirecekseniz, hatta biraz yoga yapacaksanız, önceden tütsü yakmak ortamın enerjisini dengeleyebilir. Kıbrıs kültüründe kuru zeytin dalı yakmak bir arınma, negatif enerjiyi temizleme ritüelidir.

3. Anılarınıza ve geçmişinize bağlanın

Koku alma duyumuz beş duyu içerisinde en dolaysız olanıdır. Duyularımız çok karmaşık bir sinir sistemi süreci ile beyne bilgi göndermektedir. Görsel, işitsel ve dokunsal duyular önce beynin serebral korteksine gelerek orada işlenmesi gerekirken, diğer duyulardan farklı olarak koku doğrudan beyindeki duyguların işlendiği limbik sistem üzerine gelir ve burada değerlendirilir. Belleğimiz ve koku duyumuz birbirleri ile iç içedirler.

Dolayısıyla koklama yoluyla alınan uçucu bileşiklerin, sinir sistemimiz üzerinde pek çok etkisi bulunur. Bazı kokular bizi anılarımıza, farklı yerlere götürürken bazıları da bünyemizde ciddi değişimler yaratarak modumuzu değiştirebilir; rahatlatabilir, huzur getirebilir veya motive edebilir.

4. Kalp merkezinizi açmak 

Kalp çakranızın biraz kapalı olduğunu düşünüyorsanız, bazı kokular açılmasına yardımcı olabilir. Yasemin ve gül, sevgiye bağlanmak için harika iki şeydir.

5. Rahatlayın ve gevşeyin

Çalışmalar, belirli kokuların, özellikle lavanta, bergamot, misk adaçayı ve sandal ağacı gibi kokuların sinir sistemlerimiz üzerinde sakinleştirici bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Bir meditasyon ortamı ve huzur hali oluşturmak için lavanta veya sandal ağacı kullanabilirsiniz.

6. Ateş elementini ritüellerinize dahil edin

Ayurveda (Hint altkıtasına dayanan bir alternatif tıp sistemi) ve geleneksel Çin tıbbı gibi birçok gelenekte, gerçek şifanın, iyileşmenin başlayabilmesi için doğal unsurların dengelenmesi gerektiğine inanılır. Meditasyon ve ritüeller sırasında diğer elementlerin (su, toprak, hava ve eter/boşluk) yanında bir ateş kaynağı olarak tütsü kullanmak, uygulamanızı derinleştirebilir ve dengeleyebilir.

7. Yeni bir rutine başlarken

Rutin duygusuyla kendini geliştiren bir yapıya sahipseniz, akşamları yatmaya giderken veya sabah hazırlanırken tütsü yakmak güne doğru enerjide başlamanıza veya bitirmenize yardımcı olabilir.

8. Bir zamanlayıcı niyetine

Çubuk tütsünün tamamen yanması yaklaşık 30 dakika ila bir saat arası sürer. Çalışmaya, meditasyon yapmaya veya günlük tutmaya başladığınızda hemen sevdiğiniz aromada bir tütsü yakın ve tükenene kadar devam edin. Koku, bir saat veya telefondan çok daha nazik bir zaman tutucudur.

9. Farkında ve anda olun

Duyuları uyarmak, şimdiki ana katılmanın harika bir yoludur. 

Kendimizi daha iyi tanımamızı ve etrafımızdaki her şeyi takdir etmemizi sağlayan güçlü bir farkındalık duygusunu teşvik eder.

Tütsülerin mistik dünyasına yapacağınız aydınlatıcı bir yolculukla, hoşunuza giden bir koku bulun ve o koku ile bütünleşerek bulunduğunuz anın keyfini çıkarın.

10. Topraklanmak için

Şehir hayatı ve ofis – ev arasında geçen hızlı bir yaşam ağında bedenen doğadan uzaklaşmış olsak da içsel dünyamız aslında doğa ile bir. Ve bu yoğun günler öze dönme, toprak anaya koşma dürtüsünü daha da arttırır. 

Ayaklarınızın altında yemyeşil çimenleri hissetmek, yaprakların arasından saçlarınıza dokunan rüzgarı içinize çekmek, bileklerinize sarılan minik dalgalarda gün batımını izlemek.. 

Doğa ile bütün olmak, özümüze dönmek ve enerjimizi tazelemek için genelde hafta sonunu bekleriz. Fakat günün çoğunu masa başında geçirenler için bedeni topraklamak çok önemlidir. 

Gün içinde yakacağınız sedir ve güve otu topraklama için mükemmel kokulardır. Bunalmış veya endişeli mi hissediyorsunuz? Bu kokulardan birini yakın ve o anda daha büyük bir sakinlik hissi için derin nefesler alın.

Tütsüler birçok değişik formlarda ve aromalarda hayatımızda kendine köklü bir yer edinmiştir. İçeriğinde bulunan bitki bazlı bileşenler sayesinde zihnimizi sakinleştirmemize, odaklanmamıza, konsantrasyonumuzun artmasına yardımcı oluyor ve yüzyıllardır duygu dünyamızı desteklemeye devam ediyorlar.

Otuz yılı aşkın bir süredir tütsü öğrencisi ve profesyonel bir tütsü üreticisi olan Carl F. Neal’ın da dediği gibi “Tütsü, odamızı/alanımızı saniyeler içinde dekore etmenin bir yoludur.” Ayrıca buna “kendimizi” kelimesini de ekleyebiliriz. 

Kendimizi ve bulunduğumuz ortamı saniyeler içinde değiştirmenin en doğal yoludur tütsüler. Güzel yönü de yakılan her farklı tütsü çeşidi ile tekrar dekore edebiliyor, değiştirebiliyor olmamızdır.

Kendi kişisel yaşamınızdaki pratiklerde bu güzel kokuların size eşlik etmesi dileğiyle…

Tütsü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii ki, ne zaman tütsü kullanırsanız kullanın, güvenliği akılda tutmak önemlidir. İşte aklınızda bulunmasında fayda olacak ufak hatırlatmalar;

  • Yanma sırasında veya sonrasında bir pencere açın.
  • Her seferinde bir çubuk yakın. Özellikle astımınız veya başka bir akciğer rahatsızlığınız varsa çok fazla duman ciğerleriniz için zararlı olabilir.
  • Sentetik veya yapay özelliklere sahip tütsülerden kullanmayın.
  • Sürdürülebilir şekilde yetiştirilen tamamen doğal tütsüleri tercih edin.
Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *