Girne, Kuzey Kıbrıs
Soğuk Havalara Hazırlık: bütünsel sağlığı destekleyen öneriler

Soğuk Havalara Hazırlık: bütünsel sağlığı destekleyen öneriler

Havaların iyice soğuması ve gündüzlerin kısalmasıyla beraber resmen kışa girdik diyebiliriz. Doğanın yapraklarını döküp uykuya geçtiği bu mevsimde, bizlerde de enerji düşüşleri ile birlikte sindirim ve bağışıklık sistemi bozuklukları, iştah dengesizlikleri gibi yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen problemler meydana gelebiliyor.

Haliyle pek çoğumuzun enerjisini düşüren bu aylarda sağlığımıza dikkat etmek her zamankinden çok daha büyük bir önem taşıyor. Kış aylarının değişen havasına uyum sağlayabilmek, soğuk ve yağışlı geçen bu dönemde bağışıklığımızı güçlü tutarak hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığımızı koruyabilmek adına bir öneri listesi hazırladık. 

Siz de bağışıklığınızı ve zihninizi kışın soğuk ve gri günlerine hazırlamak istiyorsanız, doğanın gücü ve besinlerinin desteği ile bütünsel sağlığı güçlendiren kış önerilerimize göz atın!

Beslenmenize özen gösterin

Mevsim sebze ve meyveleri tüketmek o mevsim boyunca bedeninizin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur. İşlenmemiş, organik ve mevsiminde tüketilen bu gıdalar yüksek vitamin, mineral, lif ve besin değerleri sayesinde bağışıklık güçlendirici gıdalardır.

Havalar soğuyunca vücut, ısısını korumak için daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyar. Sonbahar ve kış sebzeleri ise karbonhidrat açısından daha zengindir. Mevsime uygun beslenmek sindirim sistemimizi de güçlendirecek ve adaptasyonunu kolaylaştıracaktır.

Bağırsak sağlığınıza dikkat edin

Şeker tüketimini azaltmak, paketli hazır gıdalardan uzak durmak ve lif zengini besinlere yönelmek bağırsak florasını güçlendirme konusunda en etkili stratejiler arasındadır. Öğünlerinize yüksek lifli yiyecekler ekleyerek bağırsakta bulunan faydalı bakterileri desteklemiş olursunuz.

Özellikle sindirilemeyen lif yani prebiyotikler, mutlu bir bağırsağın anahtarıdır. Prebiyotikler sahip olduğunuz iyi bakterileri güçlendirir. Probiyotikler ise bağırsağınıza yeni bakteriler kazandırır. Unutmayın ki bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı bağırsak sağlığı ile doğrudan alakalı!

Bol su tüketin

Su, vücudun en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bol su tüketmek bakteri ve virüsler karşısında doğrudan bir etkiye sahip olmasa da bütünsel sağlık açısından çok büyük önem taşır. Vücut ısısını korumaya yardımcı olmakla birlikte toksinlerin atılmasını, kan dolaşımının düzenlenmesini, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını, ödemin atılmasını ve tüm bunlara bağlı olarak da bağışıklığın kuvvetlenmesini destekliyor.

Ruh hali, odaklanma, fiziksel performans ve bedenin hayati fonksiyonları üzerinde doğrudan etki sağlayan su tüketimi her mevsimde olduğu gibi kış aylarında da özen göstermeniz gereken bir konudur. Günlük ideal su tüketimini hesaplamak için  Kg x 30-35 ml formülünü kullanabilirsiniz. 

Güne ılık limonlu su ile başlamayı deneyin

Aç karnına ılık su içmek sindirim için çok faydalıdır. Ilık su sindirimi uyarır, sindirim sistemine detoks uygulayarak besinlerin sindirim kanalında daha kolay hareket etmesini sağlar. Bu da sindirime daha az enerji harcanmasına yardımcı olur.

Suya limon eklendiğinde ise limonun içindeki potasyumdan faydalanırız. Potasyum, fazla sodyumu etkisiz hale getirerek şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olur.

Yeterli ve kaliteli uyku düzeni geliştirin

Düzenli bir uyku alışkanlığı bütünsel sağlık üzerinde en az egzersiz ve beslenme kadar büyük bir öneme sahip. Uykuda olduğumuz zamanlarda vücut, salgılanan hormonların dengesini sağlar. 

Yeterli ve kaliteli uyku özellikle kortizol hormon salgısını düzenlemenin yanı sıra T-hücre salgısını da düzenler. Bu da bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. 

Düzenli hareket edin

Havalar soğukken bir battaniyenin altında kıvrılmak oldukça cezbedici görünse de gün içinde hareket halinde olmak, hem beden hem de zihin sağlığının en büyük destekçisidir.

Uykuyu düzenlemekten organların düzgün çalışmasına, bağırsak sağlığından vücut direncinin kuvvetlenmesine birçok alanda faydası olduğu gibi zihin ve beden arasındaki bağları güçlendirir ve bağışıklık sisteminin bütünsel olarak daha dirençli olmasını da sağlar.

Özellikle temiz havada yapacağınız inflamasyonu azaltan ve toksinlerin vücuttan atılmasına destek olan egzersizler, kış aylarının getirdiği uyuşukluk halinden sıyrılıp dinç ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Tabii kış koşullarına uygun olarak giyinmek ve bedeni soğuktan korumak birinci önceliğimiz!

Beslenmenizde ya da yaşam şeklinizde yapacağınız küçük değişiklikler soğuk geçen kış aylarını rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu dönemde alacağınız basit ve etkili önlemlerle bağışıklık sisteminizi destekleyebilir, vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz. Huzurlu bir kış sezonu geçirmeniz dileği ile, sağlıkla kalın!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *