Girne, Kuzey Kıbrıs
Yaz Tatilinde Çocuklar İçin Keyifli Aktiviteler

Yaz Tatilinde Çocuklar İçin Keyifli Aktiviteler

Yaz tatili nihayet geldi! Okulların bu ay kapanması ile birlikte çocukların zamanlarında büyük bir boşluk oluşuyor. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızla geçireceğiniz bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek isteyebilirsiniz. Plajda güneşli günler, uzun araba yolculuklarıyla tatil yerine varmak, evde sessiz anlar ve tatlı yaz akşamlarında kitap okuma gibi gibi birbirinden güzel anlar sizleri bekliyor. Peki çocuklarınızla yaz tatili boyunca nasıl daha keyifli vakit geçirebilirsiniz?  İşte sizin için hazırladığımız eğlenceli yaz oyunları ve keyifli tatil aktiviteleri!

Plajda oynayabileceğiniz deniz oyunlarından, açık havada keşif yapmanın keyfine varabileceğiniz aktivitelere, araba yolculuğu sırasında keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak oyunlara kadar birçok seçeneğiniz var.

Çocuklarınızla birlikte harika vakit geçirirken, unutulmaz anılar biriktirmek için bu önerilerden faydalanabilirsiniz!

Eğlenceli Plaj ve Deniz Oyunları

Su, kum ve çakıl taşları; doğanın çocuklara sunduğu en güzel oyuncaklar. Plajda yaz tatili, çocukları eğlendirecek pek çok eğlenceli oyun fırsatı demektir. Bu tatlı zamanları çocuklar için unutulmaz kılmanın yollarından biri de çok basit oyunlarla günü renklendirmek.

İşte keyfini çıkarabileceğiniz bazı klasik deniz kenarı aktiviteleri:

 • Kumdan Kale: Deniz kabuğu, renkli çakıl taşları, yosun, ufak tahta parçaları gibi malzemeleri kale yapımında kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun farklı şekiller, heykeller yapmasına izin verin. Bu onun yaratıcılığını artıracaktır.
 • Plaj Voleybolu: Çocukların yaşına da bağlı olarak eğer voleybol ağı yoksa kuma çizeceğiniz uzun bir çizgi de işinizi görecektir. Kumda koşmak ve topu yakalamak, çocukları eğlendirirken kas yapılarının güçlenmesine de fayda sağlayacaktır.
 • Deniz Kabuğu toplama: Sahilde güzel deniz kabukları, deniz camı, dalgaların kıyıya attığı odunlar ve diğer doğal hazineleri arayın. Çocuklar bulduklarıyla sanat çalışmaları veya kendi takılarını yapabilirler.
 • XOX: Kumu büyük bir XOX alanı olarak kullanabilirsiniz. Bir çubuk yardımıyla kuma 9 kareden oluşan bir XOX alanı çizin. Deniz kenarında bulduğunuz materyalleri iki oyuncu için gruplandırın (birininki deniz kabuğu diğerininki taş ya da tahta çubuklar olabilir).
 • Uçurtma Uçurma: Sahile gitmeden önce yanınıza bir uçurtma alın veya gerekli malzemeleri edinip kendi uçurtmanızı yapın. Açık alanlar ve rüzgarlı havalar uçurtmaların uçmasını kolaylaştırır. Bu etkinlik, hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlencelidir.
 • Kovaya Su Doldurma: Bu küçük yarış için iki kova ve iki bardak yeterli. Oyuncular, ellerindeki bardaklara denizden su doldurup, kıyıda duran kovalarına su doldururlar. Kovasını en çabuk dolduran oyunu kazanır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok aktivite ile küçükler güneşin altında eğlencenin bitmesini asla istemeyecek! Bu klasik plaj oyunları, kahkaha ve macera dolu unutulmaz anılar yaratacak.

Araba Yolculuğu Aktiviteleri

Çocukları uzun araba yolculuklarında mutlu etmenin ne kadar zor olduğunu herkes çok iyi bilir. Küçük bir alanda, onların bitmek bilmeyen oyun oynama arzusuna karşılık vermek heyecanla çıkılan tatil yolculuğunu zorlu bir seyahate dönüştürebilir. Sizin için hazırladığımız oyun alternatifleri ile hem seyahatinizi kolaylaştırın hem de eğlenceli bir hale getirin.

 • Çıkan Şarkı Kimin Şarkısı: Seyahatinizi müzikle yapmayı seviyorsanız bu oyun sizin tercihiniz olabilir. Klasik bir araba oyunu olan ‘Gelecek şarkı benim şarkım’ oyunu hem eğlenceli hem de uzun süre oynanan bir oyun özelliği taşıyor. İlk kim gelecek şarkı benim derse o şarkı onun oluyor ve diğer kalan kişiler oyunu bu düzende devam ettiriyor. Sadece çocuklarınızı değil sizleri de oyalayacak bir oyun seçeneği olabilir.
 • Sayma Oyunu: Çocuklarınızın dikkatini ve sayılarla olan ilişkisini bu oyunla ölçebilirsiniz. Belirlenen bir renkte örneğin; mavi, kırmızı, beyaz gibi yanınızdan geçen arabaları sayabilirsiniz. Limit bir rakam belirleyin ve o rakama kadar aynı renkte arabaları bulana bir ödül verin.
 • 20 Soru: Bir oyuncu bir şey düşünür ve diğeri bunun ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak için 20 evet veya hayır sorusu sorar. Bu oyun çocukların mantık ve çıkarım becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Sesli Kitaplar: Çocuklar için yayınlanan sesli kitapları, hikayeleri, şarkıları ve podcast’leri yolculuğa çıkmadan önce kullandığınız cihaza yükleyin. İlgi çekici bir hikaye veya macera dolu bir kitap dinlemek zaman geçirmek için harika bir yoldur.
 • Atıştırmalıklar: Enerji seviyenizi yüksek tutmak için yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar, ikramlar, doğal meyve ve sebze suları alın. Rotanız boyunca güvenli yol kenarı piknik alanlarında yemek ve oyun molaları verin.
 • Magna-Tiles: Bu manyetik yapı oyuncakları araba için mükemmeldir. Çocuklar 2B ve 3B şekiller, figürler ve yapılar inşa edebilirler. Saatlerce eğlence sağlar ve ayrıca uzamsal ve mantık becerilerini geliştirir.

Ekranların ve teknolojinin dikkat dağıtıcı etkisinden uzaklaşmak için keyifli bir seçenek olan araba oyunları, ailelerin basit aktiviteler üzerinden bağ kurması için harika bir yoldur. Farkına bile varmadan gideceğiniz yere varmış, anılar biriktirmiş ve can sıkıntısından kurtulmuş olacaksınız! Çocukken hangi eğlenceli araba oyunlarını oynardınız? Bunları çocuklarınızla paylaşın ve yeni bir aile geleneği başlatın.

Açık Hava Maceraları

Yaz tatili, çocuklarla birlikte dışarı çıkıp keşif yapmak için mükemmel bir zamandır. Dışarıda oyun oynamanın ve sınırsızca koşmanın getirdiği özgürlük, çocukların hem yeni keşiflerde bulunmasına hem de enerjilerini atmasına yardımcı olur. Aynı zamanda hareket ettikçe mutluluk hormonu salgılanması da tetiklenir. Temiz havada zaman geçirmek, çocukların daha fazla D vitamini almasını sağlar, stres seviyelerini düşürerek, mental olarak da çocuklarımızı rahatlatır. Özellikle yeşilliği bol alanlarda bulunmak herkes için bol bol oksijen ve aynı zamanda dinlenirken birlikte olma imkanı demektir.

Doğanın harikalarını keşfetmelerine yardımcı olmak için yerel doğa koruma parkına eğitici bir yolculuk planlayın ya da bölgenizdeki dağ ve ormanlık alanları keşfe çıkın.

Hazine Avı

Çocukların bulması gereken tüy, kır çiçeği veya ilginç yaprak gibi şeylerin bir listesini yapın. Onları motive etmek için eşyalar karşılığında küçük ödüller verin. Bu etkinlik çeşitli yaş grupları ve ilgi alanları için harika bir aktivite olacaktır. Küçük çocuklar için listeyi kısa tutun ve kolay fark edilen nesnelere odaklanın. Daha büyük çocuklar kendilerini zorlayacak daha spesifik şeyler arayabilir.

Kuş Gözlemciliği

Çocuklarınız vahşi yaşamdan hoşlanıyorsa, kuş gözlemciliği ideal bir açık hava macerasıdır. Bölgenizdeki kuşları tanımlamanıza yardımcı olacak bir kılavuz edinin. Sessizce oturmak ve kuşların yeşilliklerden çıkmasını beklemek için tenha bir yer bulun. Çocukların gözlemledikleri farklı kuşların resimlerini çizmelerini veya fotoğraflarını çekmelerini sağlayın. Eve döndüğünüzde, türleri belirlemek için birlikte kılavuzu inceleyin. Zamanla çocuklarınız kuşları gördükleri yerde tanımlama konusunda daha iyi olacaklardır.

Tatil Günleri için En Eğlenceli Çocuk Filmleri

Yaz sıcağı sizi içeride mahsur bıraktığında, eğlenceli bir aile filmi izlemek can sıkıntısını yenmenin harika bir yoludur. İşte çocuklar için mükemmel olan eğitici ve eğlenceli film önerileri:

Animasyon Klasikler

Toy Story, The Lion King veya Frozen gibi eskimeyen animasyon filmlerini sevmeyen yoktur. Bu çocuk dostu favoriler unutulmaz müzikleri, sevimli karakterleri ile dostluk ve cesaret hakkında eğitici dersler verir.

Doğa ve Macera

Heyecan dolu bir görsel şölen için 1930’ların Paris’inde geçen steampunk macera filmi Hugo‘ya veya C.S. Lewis’in büyülü dünyasını hayata geçiren The Chronicles of Narnia serisine göz atın. Daha büyük çocuklar aksiyon dolu Jurassic Park ve Jumanji filmlerine bayılacaktır. Bu filmler hayal gücünü ve macera duygusunu harekete geçirir.

Gülerken Öğrenmek

School of Rock veya Night at the Museum filmleri gibi eğitici bir dokunuşa sahip komik filmler öğrenmeyi daha eğlenceli hale getiriyor. School of Rock çocuklara müziğin keyifli dünyasını öğretirken, Night at the Museum tarih ve bilimi eğlenceli bir şekilde konu alıyor.

Kitaplar Hayat Buluyor

Kitapların sinemaya uyarlandığını görmek her zaman bir zevktir. Holes, A Wrinkle in Time ve James and the Giant Peach filmleri en sevilen çocuk kitaplarını beyaz perdeye taşıyarak harika bir iş çıkarmıştır. Daha da zengin bir deneyim için filmleri izlemeden önce birlikte kitapları okuyun.

Yeni favoriler ve sevilen klasiklerin bir karışımıyla, tüm ailenin keyif alacağı filmler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Patlamış mısırınızı alıp koltuğunuza kıvrılın. Eğitici, ilham verici ve eğlenceli olan bu filmlerle uzun yaz günlerinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Tatil boyunca oynayacağınız oyunlar ve aktiviteler, aile bağlarını güçlendirirken çocukların yaratıcılığını, mantık becerilerini ve keşif duygusunu geliştirmelerine yardımcı olur. Unutmayın, çocuğunuz için onunla geçireceğiniz her an çok özeldir. Unutulmaz anılar ve deneyimler biriktireceğiniz keyifli bir tatil sezonu dileriz!

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *